army v navy 
Saturday 4th May 2024


Menu

Team Announcement | Army Men v Navy Men

The teams have been announced for Saturday’s Babcock Trophy clash between the Senior Men of the British Army and Royal Navy at Twickenham Stadium (KO 1400hrs).

The Royal Navy head to the home of England Rugby seeking a first back-to-back Inter Service Championship title in 50 years. They do so two weeks after an 80 minutes against the Royal Air Force in which they both played some outstanding attacking rugby and had to hold off a second half fightback from the RAF.

For the Army, tomorrow’s game represents an opportunity to regain the Babcock Trophy which they held since rugby resumed after the Covid pandemic. The Red Shirts have had some impressive wins in recent weeks, including away to the French Army in Pau, and putting 80 points past the Irish Defence Force in Aldershot two weeks ago.

Tickets remain available for Saturday’s encounter, which also includes the Senior Women’s Babcock Trophy game. Prices start at just £10 for Under-16s and £25 for adults, via www.eticketing.co.uk/rfu

British Army Men

15 Bdr Owain Davies (Royal Artillery)
14 Sgt Connor O’Reilly (Royal Artillery)
13 LCpl Solodrau Radianirova (Royal Electrical and Mechanical Engineers)
12 Tpr Levi Roper (Queen’s Dragoon Guards)
11 Rfn Vereimi Qorowale (Rifles)
10 Spr Jack Johnson (Royal Engineers)
9 Spr Michael McDonald (Royal Engineers)

1 Sgt Nathanael Titchard-Jones (Royal Electrical and Mechanical Engineers)
2 Bdr Peter Austin (capt) (Royal Artillery)
3 SSgt Ashley Horner (Royal Electrical and Mechanical Engineers)
4 Lt Connor Mitchell (Royal Anglian Regiment)
5 A/Maj Stuart Cross (British Military Mission Kuwait)
6 Sgt Matthew Dawson (Military Intelligence Battalion)
7 LBdr Nick Wilson-Murray (Royal Artillery)
8 LBdr Senitiki Nayalo (Royal Artillery)

16 Sgt Gareth Smith (Royal Welsh)
17 Sgt Scott Westwood (Royal Artillery)
18 LCpl Koroinivuku Vereti (Royal Electrical and Mechanical Engineers)
19 Cpl Ifereimi Boladau (Royal Signals)
20 LCpl Onisivoro Nayagi (Royal Yorkshire Regiment)
21 Lt Alexander Gliksten (Royal Artillery)
22 Lt Francis Kelly (Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support))
23 LCpl Pita Ratukadreu (Royal Electrical and Mechanical Engineers)

Royal Navy Men

15 Mne Craig Duncan (30 CDO)
14 Mne Kristan Dobson (CTCRM)
13 Mne Setareki Raumakita (42 CDO) 
12 AB Jesse Lowe (PSG)
11 POAET Ben Chambers (HAM Sultan)
10 AET Jordan Gott (HMS Temeraire)
9 ETME William Rigelsford (HMS Queen Elizabeth)

1 POAET Kye Beasley (RNAS Culdrose)
2 AET Jack Wright (845 NAS)
3 LA (AH) Ben Watson (1700NAS RNAS Culdrose)
4 Mne Josh Williams (HMS Temeraire)
5 Cpl Edd Pascoe (HMS Raleigh)
6 Cpl Ratu Vakalutukali (CTCRM)
7 Mne Ben Mallett (42 CDO K COY)
8 Capt Jarrard Hayler RM (capt) (HMS Temeraire)

16 Sgt Gaz Evans (JFC Naples)
17 LS Tam Lindsay (Northwood HQ FLEET N2)
18 LETME Dom Cleverley (HMS Sultan)
19 Mne Will Scott (CLR)
20 LAET Chris Mills (845 NAS)
21 AET Jay Toogood (CHF HQ MFSU-RNAS Yeovilton)
22 AET Dan Rutter (HMS Sultan)
23 MNE Kane Teear-Bourge (CLR (SRS))

All articles